Тексти

24.02.2022 Мы работаем

Мы работаем. И будем работать столько, сколько это будет возможно. 
….Четыре часа дороги до работы. Впервые – через блок пост. Впервые – по асфальту, покореженному гусеницами. Впервые – навстречу людям, уезжающим из Киева на машинах и уходящих пешком. 
…. – Простите за дурацкий вопрос. Но вдруг Вы работаете? 
Мама-папа-сын приезжают за кислородом для дедушки с онкологией. Из больницы надо забирать. Папа на низком старте воевать. Мама, случайно услышав мой разговор по телефону с детьми, спрашивает не надо ли забрать нас к ней – у них безопасно. 
…Звонят и звонят люди. Больницы выписывают всех, кого можно, что б освободить место для раненых. Отменяются операции. Пока есть электричество – есть шансы дышать дома.
…На моем столе лежит каска, записка с адресом, контакт и ключ. Привет от друга, который ушел утром воевать. В Черниговской области в сельском доме у него остался лежачий отец. И я не знаю как туда доехать . 
….Молодая девушка с круглым животиком шутит, что они приехали за аппаратом с малышом. Не удерживаюсь, всовываю Варькину игрушку и обещаю, что мы отобъёмся раньше, чем малыш появится на свет. 
….- Это чудо. Чудо, – плачет женщина, только что получившая возможность не дать задохнуться отцу, – давайте я вам денег дам? 
– Идите, занимайтесь отцом. Война закончится. А людей надо сохранить, – мне хочется плакать вместе с ней. В который раз за этот день. 

Все будет Украина. Сил нам всем.

26.02.2022 Ещё вчера

Еще вчера я была дома и сама укладывала спать своих детей. Сегодня добраться домой я не могу, потому что дороги взорваны. Я сижу в окопе, и буду оставаться здесь столько, сколько нужно. До победы. И переговоры с оккупантом я вижу только об одном – вернули Крым, вернули Донбасс, вывели свои войска, выплатили компенсацию за все, что натворили, и пошли на хуй за железный занавес.

10.03.2022 Мій особистий герой

Мій особистий герой. Мій особистий рахунок…
Коли під ранок країна прокинулася від вибухів, я зробила єдине, що було для мене важливим – забрала до себе всіх членів родини, до яких встигла дотягнутись. Я була впевнена, що Київ буде найнебезпечнішим містом в країні. І що нікому не буде діла до маленького дачного кооперативу між Гостомелем і Димером. Безпечний маленький острів посеред лісу. Ну хто туди буде пхатись? 
Я всіх привезла і поїхала на роботу в Київ. Я мала повернутися ввечорі з харчами і паливом для генератора. Але тоді ще не знала, що не зможу.
Два тижні під окупацією. Два тижні без світла, газу, майже без зв’язку, майже без їжі. Без жодних шансів витягнути. Від смс до смс – безодня, наповнена відчаєм.
– Мам, у нас все гаразд. Собаки косулю з лісу притягли. Тут на всіх поділили.
– Мам, ти не хвилюйся. Всі допомагають один одному. Для Солі молока з села трошечки принесли.
– Мам, ти себе бережи. Ми впораємось. А війна коли скінчиться? А ти будеш живою? Обіцятимеш? 
На цьому страшному фото рештків моста в Демидові є і мої діти. Вчора. Жодного режиму припинення вогню на цьому напрямку. На страх і ризик місцевих відчайдух, які організували “дику” евакуацію. Евакуацію, за яку заплатив життям місцевий працівник поліціі. 
Вчора мій командир відпустив мене провести з ними ніч в Києві. Мій син за два тижні перетворився на мати й батька одночасно для півторарічної сестри. Худий, як штахетина. І абсолютно дорослий. Мій особистий герой… Я не уявляю як він тримається. Їм всім важко. Але він взяв на себе найтяжчу ношу. Соля нікого крім нього до себе не підпускає. Він – її маленький Всесвіт, поки немає поряд батьків. Надійний і безпечний посеред країни у вогні. 
Сьогодні вони поїдуть у безпечний Луцьк. І будуть там чекати кінця війни. Вони вже розуміють, що це не на кілька днів. Але знають, що ми переможемо і знов будемо разом. Одного дня. Після перемоги.

16.02.2023 Дерева

Сапер – це не тільки “знайти та знешкодити”. У нас за спиною лишаються кілометри замінованих лісових завалів. Кілометри дерев, які ніколи не розквітнуть.
Так, це не на часі. Кожного дня гинуть найкращі сини та доньки цієї країни. Кожного дня хтось лишається з порожньою душею. А тут – не люди. Тут лише дерева.
… Вони падають зі стогіном. Голосно видихаючи, зустрічаюсь з землею. Останні велетні в згорілому лісі. Вони встояли, коли тут все палало. Вони знайшли в собі сили, аби викинути весняні бруньки на згарищі. Аби не дожити до літа …

… Я не рефлексую, закладаючи міни для північного сусіда. Бо це моя земля. І у мене за спиною мої діти. Але я відчуваю провину за кожне полегле дерево. Дерево, на якому не будь співати птахи. Дерево, яке не буде завтра тягтись до сонця. Дерево, яке бачило минулу велику війну, але не побачить кінця цієї…

…Я дуже хочу побачити кінець війни. Не тільки тому, що у мене діти. А ще й тому, що у мене є особистий борг перед цією землею. Дерева. Ціла купа молодих дерев, які я маю посадити.

16.02.2023 Вона мені болить

Вона мені болить. Нестерпно. Я ношу цей біль в собі, як ненароджену дитину, що штовхається під серцем.
Жінка, яка не знає що її коханого немає більше на світі. Жінка, яка вже два тижні не може зв’язатись з ним. Жінка, якій все ще не повідомили про його загибель.
Я знаю її ім’я, її телефон і навіть адресу. Але я не маю права їй сказати. Система дала збій і офіційного повідомлення все ще не було.
Ми були з ним поряд, коли це сталося. І ті півдоби, які ми були з ним знайомі, ми говорили не про війну. Про родини, які на нас чекають вдома. Про неї.
Я подумки обіймаю її і розповідаю яким він був спокійним і хоробрим. Мені важливо, аби вона знала, що він не вмирав наодинці. Що поряд з ним були ті, хто до останнього тримав його за руку і говорив до нього. Що йому не було самотньо. І що боляче йому теж не було.
Що його тіло неможливо було евакуювати, але душа його з нею поряд. Назавжди.
Вона має право знати про його останні години. Де це сталося. І о котрій. І як саме. Я подумки малюю для неї план окопа. Де він сидів. Де спав ніч перед цим. Які поряд були дерева. Аби вона змогла побути з ним в його останній день на землі.
Але я чекаю. Чекаю допоки всі інстанції згадають про те, що майже два тижні жінка все ще сподівається, що він вийде на зв’язок.
Я фізично відчуваю її біль і страх. І не можу дати їм ради.
Вона мені болить…

19.07.2022 Це війна моїх однолітіків

Це війна моїх однолітків. Так, звичайно, поряд зі мною проходять службу одночасно ті, хто молодше моїх старших дітей і ті, хто по віку могли б бути моїми батьками.
Але це наша війна. Тих, хто зустрів Незалежність в 91 році молодими і повним сили. 
Це нам її принесли в дзьобику. Ми не вибороли її. Просто отримали в дарунок. І це ми майже нічого не зробили для того, аби її не втратити.
Це ми будували свої кар’єри і будинки, а не країну. Це ми ходили на концерти російських зірок. Це ми їздили на заробітки в росію, або будували спільний бізнес з російськими партнерам. Це ми святкували з дітьми Новий рік, а не Різдво. Це ми обирали президентами то Кучму, то Януковича. Це ми дозволяли проходити в парламент комуністам. Це ми не побудували рів з крокодилами між нами та нашим минулим. Це ми. Нам було зручно. Нам було звично. Ні, не всім. Але абсолютній більшості. І я не виключення. Це мої старші доньки навчались в російській школі, бо вона була ближче до дому ніж українська. Це я працювала на Інтері, та знімала рекламу для Партії Регіонів. Це я майже не читала сучасну українську літературу, хіба що випадково. Це я зрозуміла, що я – українка лише на Майдані, стоячи посеред палаючого міста. Я фізично відчувала як я народжуюсь. Прямо тут, посеред гарячої зими. І це було боляче.
Все в житті має свою ціну. І всі рахунки рано чи пізно доведеться сплачувати. Ну, або лишати їх у спадок дітям. Тим самим дітям, для яких ми встигли побудувати будинки, але не сильну державу. І все, що ми можемо зараз для них зробити – воювати кожного дня як востаннє. Бо вони будуть наступними.
Це їм доведеться вдягти однострій і намагатися відбивати рештки пошматованої країни у дикунів з півночі. І гинути, не встигнувши нічого в цьому житті побачити, крім війни. Лише тому, що 30 років їх батьки жили спокійним життям, не забиваючи собі голови питанням як зберегти той самий скарб, який абсолютно випадково впав їм в руки…

Молитва Іоана Дамаскіна

Яка радість цього життя
без сліз та гіркоти?
Яка слава на землі
непорушна і непереможна?
Все безсиле супроти тіней,
все ненадійне супроти снів,
лише мить, і смерть розвіє сни.
Скільки ж страху треба перебороти душі,
щоб покинути своє тіло?
Печально голоситиме вона,
і не знайде для себе потіхи.
…Звівши свій погляд до ангелів світла,
її молитви будуть даремні,
Простягши руки до добрих людей,
їй ніхто не допоможе…

19.10.2022 Дивне відчуття 

Дивне відчуття. Прокидаєшся зранку, такий собі майже сталевий. І нічого тобі в цьому житті не треба, крім Перемоги. І нічого тебе не може вибити з цього стану. І абсолютно нічого не має значення. 
… А за півгодини вже рюмсаєш, розбираючи коробки, які тобі передали незнайомі діти. І вдягаєш тепленьку шапочку, всередині якої записка з побажаннями. І розумієш, що ось воно – те, чого тобі найбільше не вистачає. Можливості обійнятись з дітьми. Дітьми, які в місті під обстрілами пишуть листи незнайомим дорослим, обіймаючи їх серцем…

6.08.2023 «Тут живуть люди!»/Hier leben Menschen

“Люди! Живуть люди!!!” – кричать понівечені паркани порожніх будинків.
“Діти! ” – вторять їм пошепки залишки зруйнованих стін.
…Вони схожі, немов близнюки – фронтові донбаські села. По їх вуличках проносяться зелені автівки з білими хрестами. Швидко. Бо рух тут – єдиний шанс залишитись неушкодженими під невпинними обстрілами.
Повз залишки шкіл та дитячих садочків. Повз згорілі хати. Повз солодкий сморід від мертвої плоті. Повз вирви та підірвані автівки.
Вони немов чіпляються за пролітаючі автівки розірваними дротами та зламаним гіллям старих абрикосів. Аби хоч на мить затримати людей, яких більше ніколи не буде тут. Села, куди не повернулись лелеки. Села, від яких лишилось кілька споруд і назва на мапі .
“Люди! Живуть люди!” – відчайдушно кричать вслід автівкам паркани.
“Діти! Діти!” – безнадійно відгукуються залишки будинків …

18.01.2024. Треба дихати/Man muss atmen

– Напишіть, будь ласка в анкеті адресу прописки. 
– Давайте краще реєстрації? Бо у мами прописка в Попасній. Немає більше такого міста.
Я не уявляю як йому вдається казати таке майже спокійним голосом. Немає більше такого міста. Немає. Є назва. Є прописка. Є груда каміння. Є спогади. Є ключі в кишені, які не підійдуть більше до жодної двері. Є заява окупантів про недоцільність відновлення “звільненого” міста.
…- Йдіть, я покажу як працює кисневий концентратор. Треба дихати. 

Треба дихати…

6.09.2023 Совість матері

“Цікаво.
«Гризе відчуття провини перед побратимами…
а перед трьома дітьми ні, не гризе?
Ми народились жінками. І кожні пологи, кожен наш син народжений для цієї країни то наш вклад в цю війну.”
Так, мене дуже гризе відчуття провини перед дітьми. До речі, їх не троє, а п’ятеро. І двоє онуків. Відчуття провини перед ними – неосяжних розмірів. Бо це моє покоління не підготувалося до війни. Це моє покоління не відростило ікла такого розміру, аби жодна тварюка навіть думки не мала сюди лізти. Це моє покоління і я особисто дозволили моїм дітям опинитись під окупацією в першу ж добу повномасштабного вторгнення. 
Моє відчуття провини перед дітьми конвертується в лють. У навички з володіння зброєю. У мінування мостів на шляху ворога. У вміння рятувати поранених побратимів. У розуміння того, що вони – наступні. Оці мої солоденькі, домашні, тендітні діти – наступні на шляху орків, якщо ми не зупинимо цю війну.
Чи потрібна їм мама? Так. Чи потрібніша більше, ніж життя? Ні. Жити без мами важко, страшно, сумно, але можливо. Тим більш, що вони не одні на цьому світі. Вони є один в одного. Це краще, аніж не жити зовсім. І заради того, аби вони не віддавали свої життя на війні за кілька років, я готова віддати своє. 
Мої діти – це не “мій вклад у війну”. Це – мій Всесвіт і моє життя. За яке я готова гризти горлянку будь-кому. Можливо, десь в оркостані це і нормально – робити вклад у війну дітьми. “Бабы еще нарожают” і оце все. Але це точно неприйнятно для мене. Вони – мій вклад в життя. А з війною маємо закінчити ми, їх батьки.

23.11.2022 Чорний сніг

Чорний сніг. Білий слід від берців. Світлий. Попри згарище. 
Чорний гнів. Світлі мрії. Світлі. Попри обстріли.
Чорна ніч. Світлі ліхтарики у вікнах. Теплі. Навіть без опалення.
Країна тримається. Країна в темряві шукає внутрішні ліхтарики. Світло, яке неможливо згасити.